Offensiva lag i första
När matchen väl kom igång efter att handbollsklister avlägsnats från målgården var det en svängig första period vi bjöds på.
-Överraskande offensivt från båda lagen, sa Matej Jendrisak i första periodpausen. Kalmarsund gjorde 1-0 men därefter var det Linköping och nämnde Jendrisak som från sin pointposition satte 1-1 i powerplay med ett välplacerat skott. Strax därefter hittade Oskar Seth fram till Simon Palmén som fixade 2-1 till Linköping. Men efter bolltapp bakom eget mål kunde hemmalaget fixa 2-2 i denna chansrika period.
Kalmarsund för hela slanten i andra
I mittperioden var det Kalmarsund som fick (och tog) tag i taktpinnen med tre mål på de första sju minuterna. Slarv och ett par onödiga utvisningar från Linköping satte hemmalaget rejält i förarsätet när 40 minuter spelats.
-Vi måste våga för att vinna i tredje, tyckte Oskar Seth i TV intervjun inför tredje perioden.
Ingen spänning alls i tredje
Men det var aldrig nära. Efter en rejält svag inledning av Linköping i den tredje perioden kunde Kalmarsund gå ifrån till 8-2 utan att störas av Linköping. Efter det var matchen i princip över även om Linköping snyggade till siffrorna i slutminuten med två mål i 6 mot 5 spel.
-Jag är fruktansvärt besviken på vår insats i andra och tredje perioden där alla faller utanför ramarna från målvakt upp till forwards, sa en märkbart irriterad David Gillek efter slutsignalen.
Falun hemma på lördag
För Linköpings del är det bara att vända blad, som kungen sa. På lördag är det Falun som väntar hemma i Sporthallen och revanschlustan bör räcka långt som tändvätska för Linköpings del.