Lördag
03 Mar 1 match
Lördag
10 Mar 1 match
Torsdag
15 Mar 1 match
Söndag
18 Mar 1 match
Tisdag
20 Mar 1 match
Fredag
23 Mar 1 match
Söndag
25 Mar 1 match
Måndag
02 Apr 1 match
Onsdag
04 Apr 1 match
Fredag
06 Apr 1 match
Måndag
09 Apr 1 match
Onsdag
11 Apr 1 match
Onsdag
19 Sep 1 match
Söndag
23 Sep 1 match
Onsdag
26 Sep 1 match
Söndag
30 Sep 1 match
Onsdag
03 Okt 1 match
Söndag
07 Okt 1 match
Lördag
27 Okt 1 match
Onsdag
31 Okt 1 match
Lördag
03 Nov 1 match
Onsdag
07 Nov 1 match
Söndag
11 Nov 1 match
Onsdag
14 Nov 1 match
Söndag
18 Nov 1 match
Lördag
15 Dec 1 match
Fredag
21 Dec 1 match
Lördag
29 Dec 1 match

Elitlicensen för Linköping IBK

14 september 2018 09:20

I veckan publicerade Svenska Innebandyförbundet status för elitklubbarnas elitlicens. Licensen är till för att ha koll på föreningarnas ekonomiska situation och motverka bl.a. "ekonomisk doping". Andra idrotter har detta redan implementerat sedan ett antal år tillbaka. Linköpings IBK som elitklubb kommer inte att få godkänt detta år.


Anledningen är "bokföringsteknisk" då vi valt en koncernredovisningsmodell för hela "Linköping Innebandy" som bekant består av flera föreningar. Detta är en modell som nu inte accepterats av förbundets licensnämnd.

Sedan en tid tillbaka har vi sett över föreningens rutiner och vi håller nu på att tillsammans med förbundet utsedda personal och föreningens auktoriserade revisor genomföra de bokföringsjusteringar som krävs.

I praktiken har vi inget problem avseende klubbens ekonomi, men med licensnämndens tolkning av eget kapital, så får vi alltså inte godkänt denna gång, vilket vi fått tidigare år. Vi har till sista april 2019 att fastslå vår plan och det kommer vi lyckas med.

Linköpings innebandyklubb, är en av världens största innebandyklubbar, med en total ekonomi som är god och under kontroll. Nu ska vi se till att våra rutiner mellan föreningarna speglar vårt sätt att jobba och accepteras redovisningstekniskt av alla parter framöver.

Eventuella frågor besvaras av klubbens ordförande Anders Lindström (mail: [email protected]) eller klubbchef Johan Lindskog (mail: [email protected])