Ny 7-3 vinst - denna gång mot Warberg

Publicerad: 2022-08-12
Linköpings SSL-herrar har fått en lysande start på säsongens försäsongsmatcher i Kalmar. I går klar seger mot SM-finalisten Kalmarsund och i dagens match blev det lika klara 7-3 mot klassikerlaget Warberg.

Linköping hade full koll på händelserna i dagens träningsmatch mot allsvenska Warberg i Kalmar. Laget gick tidigt i från till en stabil ledning och 5-2 efter två perioder blev till slut 7-3 (samma sgersiffror som mot Kalmarsund i går).

Linköping hade en tremålsskytt i vasse avslutaren William Almlöf. Övriga mål gjordes av Lukas Eldholm, Oskar Seth, Martin Karlsson och Olle Abrahamsson.

Två segrar på två dagar är givetvis en kanonstart på säsongen för Linköping och torts att det "bara" är tidig försäsong ger det en fingervisning att lagbygget är på rätt väg. Nu fortsätter helgens läger i Kalmar innan det nästa helg är träningsmatch mot SSL-laget Jönköping hemma i Sporthallen.

Kommunikatör - Linköping Innebandy Peter Lindsjöö
Huvudsponsorer